Faydalı Bilgiler

Tablet bilgisayarlar hakkında bilmemiz gerekenler

Hangi tableti almalısınız?

 

Android ve Windows cihazlar oldukça farklıdırlar, bu yüzden mümkün olduğu kadar çok yorum okuyarak ve araştırma yaparak bilgi edinmeye çalışın. Android işletim sistemli cihazlar çok yaygındır. Bazı tabletlerin parça, teknik arıza işlemleri çok güçtür. Ayrıca kullanımı ergonomik olmayabilir. Bu tarz sebeplerden ötürü kişiye ve beklentiye göre cihaz tercihi değişebilmektedir. Bu nedenle ürün incelemelerini dinleyip okumadan karar vermeyin. Dokunmatik tabletler Tabletler çoğunlukla dokunmatik giriş ile çalışıyorlar. Genelde ön yüzde bir veya iki düğme, yanda ses düğmeleri bulunuyor.

 

Tabletinizi kullanırken kolunuzun ekranı kapatması 'goril kolu' olarak adlandırılıyor ve maalesef bu durum dokunmatik ekranların ortak sorunu, buna alışmanız gerekiyor. Şunun bilinmesi gerekiyor ki eğer eliniz ağırsa ve eşyaları kırmak gibi bir alışkanlığınız varsa, cihazınıza yanlışlıkla hasar verme olasılığınızı gözden geçirmelisiniz. Tabletinizin ekranı kırıldığında çoğunlukla işi bitmiş demektir.Tablet tercih ederken cihazın kaliteli olması önemlidir. Özellikle markasız ve ucuz tabletlerin camları ve kasaları sağlamlık konusunda zayıftır.

 

Amacınız ne?

 

Zamanınızın çouğu internette mi geçiyor yoksa tableti gerçekten işlerinizi takip etmek, iş yapmak için mi kullanıyorsunuz?

Tablet PC'ler geliştikçe üretimden çok tüketime yönelik bir hale geldiler. Bir fiziksel klavyenin yokluğu, bunun en iyi işareti. Günümüzde tablet kullanıcılarının genellikle video seyrettiğini, oyun oynadığını, haberleri takip ettiğini, eBook'ları okuduğunu göreceksiniz. Twit atarken veya e-posta yazarken fazla yorulmayabilirsiniz ancak uzun bir belgeyi ekran klavyesinde yazmak pek rahat olmayacaktır. Ancak yine de sosyal medyadan ve işlerinizden geri kalmak istemiyorsanız tablet PC biçilmiş bir kaftandır.

 

Tablete gerçekten ihtiyacınız var mı?

 

Akıllı telefonlar ile parmak sporu yapıyor, netbook ile bilgisayarınızı her yere taşıyabiliyorsunuz.

 

Peki bir tablet hayatınızın neresinde yer almalıdır ?

 

Tabletler; hafif, hızlı, ergonomik ve ihtiyacınız olan her an cebinizde olacağından artık hayatın bir parçası haline gelmiştir.

 

Beklemeli misiniz?

 

Teknoloji sürekli gelişmektedir. Bekleyeyim de yeni çıksın daha iyisi çıksın diye düşünürseniz buna ömrünüz yetmeyebilir. Bu günkü koşullarda ihtiyacınıza cevap veren model ile işe koyulmalısınız. Sonuç Tabletler ilk ortaya çıktıklarında pek de benimsenmediler. Ancak yüksek donanımsal özellikleri ile daha güçlü bir şekilde tekrar karşımızdalar. Ancak bugün dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara göre tablet bilgisayarlarda çok fazla iş yapmanız mümkün olmayabilir. Lakin belirtmek gerekir ki tablet bilgisayar hayatın küçük arabaları gibidir. Trafikte kaçma şansı daha yüksektir.

 

Tabletlerde en çok karşılaşılan sorunlar ve arızalar ;

 

1-Dokunmatik ekranların kırılması

2-Tablet adaptörlerinin yanlış kullanımı sonucu bozulması

3-Yanlış kullanım nedeni ile tablet batarya ömrünün çabuk tükenmesi

4-Ana kart üzerinde sorun yaratan parçalar ise power jack, usb port ve power butonlardır.

Cep Telefonu hakkında bilmemiz gerekenler

Cep telefonunun işletim sistemi nasıl güncellenir?

 

Cep telefonlarımızı bilgisayar gibi düşünebiliriz. Cep telefonun içinde bulunan bütün sistemler içerisine yerleştirilmiş bir yazılım sayesinde çalışır. Bu yazılımlar zaman içerisinde bozulabiliyor ve telefonda donma ile kilitlenme arızalarına sebep olabiliyor. Veya üretici yazılımda eksik kalmış noktalar olabiliyor. bu durumlarda o yazılımların güncellenmesi veya yükseltilmesi gereklidir. Bazı üreticilerin destek sayfalarında yazılım güncellemesi ile ilgili olarak kullanıcılara çeşitli seçenekler sunmaktadır. Ancak bu güncellemeler fabrika veya servislerde kullanılan güncellemeler ile aynı değildir. İnternet ortamından bilinmeyen noktalardan indirilen güncellemeler cep telefonumuzun çökmesine sebep olabilir. O nedenle kullanıcıların dikkat etmesi gerekir. Normal şartlarda bir cep telefonunun yazılımının güncellenmesi için bir bilgisayara veya üreticinin onlar için ürettiği kablolara ihtiyaç vardır. Üretici firmalar bu şekilde güncellemeler yapmaktadırlar.

 

Cep telefonumuzun şarjının uzun süre dayanması için ne yapabiliriz?

 

En önemli nokta orjinal batarya ve şarj cihazı kullanmamız gereklidir. Bir cep telefonunu ilk satın aldığımız zaman ilk kez şarja taktığımız zaman en az 10 saat şarjda durması gerekir. Bu durumdayken telefon asla şarj cihazından çekilmemelidir. İkinci ve üçüncü şarjları da batarya tamamen bittikten sonra 5-6 saat civarında şarjda takılı bekletmemiz gereklidir. Ofiste veya evde duran kişilerin şarjı daha uzun süre dayanır. Çünkü baz istasyonlarına daha yakın olduğu için belli bir sabitlikte güç harcadığından uzun süre dayanır şarjımız. Telefonlarımızda bulunan uygulamaları ne kadar çok kullanırsak sarjımız o kadar çabuk azalır.

 

Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalardan nasıl korunabiliriz?

 

Cep telefonları elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Bu elektromanyetik dalgalardan korunmak için cep telefonlarımız uyurken yastık altına kesinlikle konulmamalıdır ve hatta yattığımız odadan dışarıda tutulmalıdır. Önemli bir nokta ise cep telefonları hamile bayanlardan ve küçük çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalıdır. Evimize geldiğimizde veya işimize gittiğimizde cep telefonumuzu en az bir metre uzağımızda tutmalıyız. Çünkü telefon biz konuşma yapmasak bile belli aralıklarda şebeke ile haberleşmektedir. O nedenle cep telefonu mümkün oldukça uzağımızda tutmakta fayda var.

 

Cep telefonları hangi durumlarda garanti kapsamı dışında kalır?

 

Sıvı teması kapsamında bütün cep telefonları kapsama dışında kalır. Bir cep telefonuna çok az bir sıvı teması bile olsa bu serviste anlaşılır. Darbe görmüş ise, yan sanayi kapak, yan sanayi batarya, yan sanayi şarj cihazı kullanılırsa ve yetkili serviste bu tespit edilirse telefonumuz kapsama dışında kalır. Çünkü yan sanayi olan parçalar telefonda geri döndürülemeyecek hasarlar yaratmaktadır.

 

Cep telefonlarının belli bir ömrü var mı?

 

Cep telefonlarının ömrü genellikle 2 senedir. Ancak bu durum kullanıcının cep telefonunu kullanışına ve telefonun kalitesine göre uzayabilir veya kısalabilir.

 

Hangi tip cep telefonlar daha kolay arızalanabilir?

 

En çok kapaklı ve kızaklı cep telefonları çok sık bozulmaktadır. Bu tür cep telefonları 2 yıl garantili olsa da en fazla 6 ay sonra arızalanabiliyor. Orjinal yedek parça takılsa bile tekrar bozulma riskleri bulunmaktadır bu telefonların. Bir de meslek gruplarına göre telefonlar bozulabiliyor. Bir de nemden dolayı cep telefonları bozulabilmektedirler.

 

LCD Tvler hakkında bilmemiz gerekenler

LED TV yeni bir televizyon türü değildir. LED TV’ler aslında standart soğuk katot floresan ışıkları yerine ışık yayan diyotlar ile arka ışıklandırmayı sağlayan yeni tip LCD TV’ler gibidirler.

 

Samsung’un ultra ince modelleri ile oldukça tanınır hale gelmiş olan bu televizyonlar 2007 yılından itibaren raflarda yerini almıştır. İki tane LED ışıklandırma yapılanması vardır. Bunlardan birincisi ‘arkadan aydınlatmalı’ denilen türdür. Bunların ışıklandırmaları diğer LCD’ler gibi arkadadır. Diğer yapılandırma türü ise ‘yandan aydınlatmalı’ olanlardır. Bunların aydınlatmaları adından da anlaşılacağı gibi yandadır ve böylece LED TV’ler daha ince bir hale gelmişlerdir. Bu haliyle LED TV’ler oldukça kullanışlıdırlar.

Her bir konfigürasyon kısmi karartma sunabilir. İstediğiniz zaman kısmi karartma özelliğiyle LED TV’nin ışığını kapatabilir ya da kısabilirsiniz. 2009 Sharp LC-LE700UN serisi hariç diğer LED TV’lerde kısmi karartma denilen bu özellik vardır ve bu teknoloji sayesinde bir görüntü karartılırken ya da aydınlatılırken arka aydınlatma da bundan bağımsız olarak karartılıp aydınlatılabilir.

 

Yandan aydınlatmalı LED TV’ler yukarıda da söylediğimiz gibi son derece incedirler ancak izleyici televizyona dik açıyla bakmıyorsa flat paneller kadar net görüntü sağlayamayabilirler. LCD TV’lerin en büyük sorunlarından biri izleyici ekranın yakınına oturduğunda görüntünün kötüleşmesidir.

 

Maalesef bu durum LED TV’ler için de değişmez. Hatta ekran durumu bazen LED TV’lerde daha da kötü olabilir. LED arka aydınlatması standart florasan arka aydınlatmalara göre daha etkilidir. LED ara aydınlatması güç kullanımını azaltır ve böylece elektrikten tasarruf eder. LED arka aydınlatması daha iyidir, ancak ne kadar daha iyi olduğu tartışmalıdır. LED TV’ler diğer televizyonlara oranla daha pahalıdırlar. LED TV’ler görüntü kalitesi açısından neredeyse plazmalara yakındırlar, ancak hala birtakım eksiklikleri vardır.

Eğer görüntü ayarlarını doğru şekilde yapmazsanız LED TV’ler hiçbir işe yaramayacaklardır.

Smart Tvler hakkında bilmemiz gerekenler

SMART TV Yazılımsal Bakımı Nasıl Yapılır?

 

SMART TV’ler, bildiğimiz gibi akıllı telefonlarda olduğu gibi işletim sistemi ile çalışan televizyon modelleridir ve günümüzde artık her şey akıllı olduğundan bu sistemleri iyi tanımak gerekir. Yazılımsal bakım açısından; Android işletim sistemi güncellemelerini takip edip uygulamak önemlidir.

Gereksiz uygulama kullanımından kaçınılmalıdır. Belirli aralıklar ile televizyonun bilgisayar odaklı parçalarının yazılımsal ile bakımının yapılması gerekir. Televizyon ile uyumlu donanımların kullanılması son derece önemlidir. Televizyonun içerisinde gelen dahili uygulamaları her ne olursa olsun silmemek çok önemlidir. Yazılımsal büyük kapsamlı sorunlarda uzman desteği almak şarttır.

 

SMART TV Donanımsal Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Yazılımsal detaylar olduğu kadar donanımsal detayların da son derece büyük önem arz ettiğini en iyi şekilde bilmek gerekiyor. Hal böyle olunca aşağıdaki maddeler sizler için kurtarıcı niteliği taşıyacaktır.

Temizlik açısından mikrofiber bezler ve özel akıllı cihaz losyonlarını kullanarak cihazın üzerindeki tozları ve kirleri temizlemek çok çok önemli olacaktır. Cihazın bulunduğu noktada iyi sabitlenmesi, darbelerden uzak tutulması ve sarsıntıdan dahi uzak durması önemlidir.

Cihazın kullanıldığı elektrik altyapısının televizyon için uygun olması gerekir. Elektrik kesintilerine karşı özellikle akıllı televizyonlarda maksimum önlem alınması da son derece önemlidir. Bozulan parçalar olması durumunda ne olursa olsun uzmandan destek alınması da son derece önemlidir.